II. FORDULÓ

"Kincses Óbuda"

II. forduló


Kedves Gyerekek, Kedves Kollégák!

A második forduló meghirdetése előtt egy kis visszatekintés.

Az idei évben meghirdetett "Kincses Óbuda" vetélkedősorozat emlékezetes és igen eredményes első fordulóján vagyunk túl. Három napos rendezvényünkön március 9-11-e között a felvidéki (Szlovák Köztársaság) magyar, közelebbről a gömöralmágyi magyar tannyelvű alapiskola tanulóit is vendégül láthattuk. Amellett, hogy gyorsan összebarátkoztatok a gömöri gyerekekkel nagyon ügyesen mutattátok be, mint idegenvezetők Óbuda kulturális kincseit. A három napos program fényét emelte a péntek esti koncert, amit Anita néni "színes kotta zenekara" és énekkara adott, köszönet érte! Szombaton a "Népek és nemzetek játékai" során iskolánk tanulói római kori játékokat, szlovákiai magyar vendégeink pedig szülőföldjükről hozott gömöri népi gyermekjátékokat mutattak be. Ezt követően Berecz András Kossuth-díjas ének és mesemondó előadása bűvölt el kisebbeket és nagyobbakat, gyerekeket és felnőtteket egyaránt. Az estét a Békás néptánc zenekar és Komáromi Kristóf néptánc tanár közreműködésével táncházzal zártuk. Vasárnap vendégeinket budapesti városnézésre invitáltuk, ismerkedtünk a budai vár történelmi nevezetességeivel, megcsodáltuk a Mátyás -templom csodás belső terét.


"Kincses Óbuda" II. fordulója: Óbuda ipartörténeti kincsei


A versengésen továbbra is a felső évfolyamok és a felsős autista csoport vesznek részt. A feladatokat osztálykeretben teljesíthetitek, majd az osztályból kiválasztott 1-2 versenyző küzd a fődíjért. (Három napos, bakonyi kirándulás a győztes osztálynak.)


Öt ipartörténeti helyszínnel kell megismerkedni:

  1. Selyemgombolyító története, korabeli működése,
  2. Goldberger Textilmúzeum: Goldberger Leó rövid életrajza, textilgyártás és textilfestés technikája
  3. Óbudai Gázgyár története, gázgyári lakótelep
  4. Hajógyártás Óbudán; a valamikori hajógyár korabeli képeinek Összehasonlítása jelenkori látható állapotával. Hajógyártás emlékei az Óbudai Múzeum kiállításán.

  5. Kismesterségek, kisipar: a Fő téri könyvtár kézikönyvtárában Gál Éva: Az óbudai uradalom a Zichyek földesurasága alatt 1695-1766 című könyvének 103. oldalán megtalálhatjátok a korabeli Óbuda jellemző kismesterségeit. Jegyzeteljétek ki ezeket és derítsétek ki, hogy a mesterség elnevezése milyen tevékenységet takar. Ezt követően nézzétek meg az Óbudai Múzeum kiállításán, hogy milyen kiállított tárgyakat láttok a következő mesterségekkel kapcsolatban:

molnár
kovács
pintér
  fazekas 


A helyszíni látogatásokon, illetve az egyes témákkal kapcsolatban lehetőségek szerint készítsetek fényképeket! A május közepén tartandó, mindent eldöntő záró vetélkedőre az első és második fordulón készült képekből, rajzokból, rövid ismertetésekből osztályonként 1-1 "paravánnyi" felület kihasználásával kiállítást rendezünk, ami szintén értékelésre kerül.



A májusi vetélkedőre a versenyző évfolyamoknak 1-1 óbudai vonatkozású ipartörténeti emlék makettjét is el kell készíteni bármilyen anyagból és szabadon választott technikával. Az elkészítendő maketteket Nyitrai-Kovács Katalin iskolai intézmény-egységvezető asszony közreműködésével sorsoltuk ki:

VIII. évfolyam: Óbudai Hajógyár korabeli metszet alapján

VII. évfolyam: Óbudai Gázgyár

VI. évfolyam: Hajómalom

V. évfolyam: Selyemgombolyító

Felsős autista évfolyam: Oldalkerekes gőzhajó

A makett készítés egyetlen megkötése az, hogy azok a 30 x 60 cm-es alapterületet ne haladják meg!

További élményekben gazdag vetélkedést kívánnak a szervezők:

Rostás Ági néni és Virt Pista bácsi 


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el